Egy kenyai, 29 éves vállalkozó-feltaláló nő terméke hódít Kenya fővárosából: Nzambi Matee újrahasznosított műanyag hulladékból és homokból gyárt a betonnál is erősebb téglákat. Nzambi Matee-ra az ENSZ is felfigyelt, a Gjenge Makers termékeit pedig már használják is, a gyár napi 1500 térkő legyártásával üzemel. „Matee építőipari innovációja megmutatja a lineáris gazdaságrólkörforgásosra való átállás gazdasági és környezeti előnyeit. A termékeket és anyagokat már nem dobjuk el használat után, hanem a lehető legtovább hasznosítjuk” – nyilatkozta Soraya Smaoun, az ENSZ Earth díjának ipari gyártás szakértője.
Matee szerint félreértelmeztük a műanyagot, és nem arra használtuk, amire kellett volna, mivel a műanyag utóélete katasztrofális lehet. Cége megalapítása előtt anyagtudományt tanult, és a helyi olajiparban dolgozott mérnökként. 2017-ben kezdett műanyag és homok kombinálásával kísérletezni, melynek során megértette, melyik műanyagok kötődnek erősebben. Megalkotta a tömeggyártásra alkalmas gépét, mellyel mára már 20 tonna műanyag hulladékból készítettek térköveket és járdákat. Cége 112 embert foglalkoztat, a műanyag hulladékot pedig csomagolóanyag gyárakból szerezte be, vagy felvásárolta más hulladékgyűjtő egységekből.
A Young Champions of the Earth díjával az ENSZ a fiatalok figyelmét kívánja felhívni a legégetőbb problémákra, a 2020-ban kihirdetett hét győztes kezdeményezéseit pedig anyagilag és mentorálással is támogatják.
Forrás: https://www.octogon.hu/epiteszet/kenyai-noi-startupra-kapta-fel-a-fejet-a-designvilag/