Jó tudni, hogy az alaprajz az épület vízszintes síkmetszete, az épület minden egyes szintjéről külön alaprajzot készítenek. Az építészeti rajzokon metszeteket is bőségesen alkalmaznak, amelyek ábrázolási szabályai eltérnek a szigorú rendszerű géprajzi metszetektől, metszeteken kizárólag az épület függőleges síkmetszetét értik. A homlokzati rajzok pedig az épület összes külső oldalának képeit, díszítéseit mutatják. Tehát ezek a rajzok kívül-belül, oldal nézetből is, a pincétől a padlásig bemutatják a leendő épület minden apró részletét.

Persze tele vannak ezek a rajzok rengeteg speciális jelöléssel a csomópontokra, vagy az anyagokra vonatkozóan, amit a laikus szem nem is biztos, hogy észrevesz.

Manapság már ritkán találkozunk kézzel készült tervrajzokkal, pedig 15-20 évvel ezelőtt hatalmas asztalokon több napi munkával készültek el az épületek tervdokumentációi.

Az alaprajzot tehát követi a tervdokumentáció, majd az engedélyeztetési terv, végül miután megkaptuk az építési engedélyt a kiviteli terv zárja a sort. A kiviteli terv már nagyon részletes, az építők, szerelők, gyártók számára a megvalósításhoz szükséges és elégséges minden közvetlen információt, utasítást tartalmaz. Ez alapján kérhetők árajánlatok is, mert anyagra és kiviteli technológiára vonatkozóan pontos iránymutatással készítik el.

A számítógép megjelenése még egy szerencsés következménnyel járt. Az elkészült tervrajzokat most már 3D-s modellként értelmezve VR szemüvegben járhatjuk be a leendő nappalit, irodát, vagy gyárcsarnokot. Fantasztikus a technika fejlődése.

advanced-floating-content-close-btn