Sokat foglalkozik a szakma a hőszigetelő rendszerek helyes kivitelezésével, de ritkán kerül szóba az alapfelület kérdése.

1. A falazat egyenetlenségei, azaz a síkpontosság
A homlokzati hőszigetelő rendszerek olyan réteges szerkezetek, melyekben az egyes rétegek geometriáját egymással párhuzamos síkok adják meg. Emellett további fontos szempont, hogy a rendszerek mechanikai rögzítésére szolgáló dübelek – legalábbis elméletileg – minden rögzítési ponton ugyanolyan lehorgonyzási hosszal kapcsolódnak az alapfelülethez a homlokzat teljes felületén. Ezek a szempontok megkívánják, hogy a hőszigetelő rendszert a maga függőleges határoló síkjaival egy, azzal szintén párhuzamos és egyenetlenségektől mentes alapfelületre rögzítsük.

2. A határoló szerkezetek légtömörsége
Légáteresztés, páraáteresztés, „lélegző falak”… szinte naponta halljuk ezeket a kifejezéseket a hőszigeteléssel kapcsolatban.
Hogy pontosan, számszerűen milyen egy falszerkezet légtömörsége, azt bonyolult számításokkal vagy kísérleti úton lehet meghatározni, erre azonban nem mindig van lehetőség. Csak bizonyos esetekben (pl. a passzívházaknál) kell valamennyi határoló-szerkezet légtömörségét igazolni.

forrás: https://www.otthonokeskertek.hu/cikk/szakmai/kell-e-vakolni-a-homlokzati-hoszigeteles-ala